Nie musisz ćwiczyć, ale…

Nie musisz ćwiczyć, żeby być aktywnym fizycznie. Ale możesz i powinieneś!

Wyniki badań Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia pokazują, że od trzech lat polskie społeczeństwo odnotowuje regres jeśli chodzi o uprawianie sportu. Tylko co dziesiąty z uprawiających sport deklaruje, że robi to codziennie, zaś niemal połowa – kilka razy w miesiącu. Aktywności fizyczne podejmowane przez Polaków to najczęściej jazda na rowerze, bieganie oraz spacery i wędrówki, czyli takie, które nie wymagają ponoszenia dodatkowych kosztów (1).

Celowo piszę tu o osobach uprawiających sport, ponieważ na wstępie chciałbym odróżnić aktywność fizyczną od sportu. Sport, nawet ten wydaniu amatorskim, jest celowy, zaplanowany. Jest to rodzaj aktywności, która jest określona, powtarzalna oraz ma na celu poprawę sprawności fizycznej.  Czym zatem jest aktywność fizyczna? Wg WHO aktywność fizyczną definiujemy jako ruch ciała wywołany przez mięśnie szkieletowe, który wymaga energii. 

Skoro już wiemy o co chodzi, śmiało można stwierdzić, że każdy z nas, każdego dnia musi wykonać jakąś aktywność fizyczną. Zaczynając od najprostszych (chociaż bywa z tym ciężko) trzeba na przykład wstać z łóżka 😉 Czy to jednak wystarcza? Jak pokazują badania, nie. Według danych GUS w Polsce z problemem nadmiernej masy ciała zmaga się 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet, zaś co piąty Polak jest otyły. Wyniki badań IŻiŻ z ostatnich kilkunastu lat potwierdzają, że nadwaga i otyłość w polskim społeczeństwie stale przybiera na sile, a największa dynamika wzrostu zaburzeń odżywiania dotyczy dzieci i młodzieży. Problem otyłości coraz częściej dotyczy więc nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Wg badań krytyczną grupę stanowią dzieci w wieku 7-13 lat.

Sytuacja jest naprawdę poważna. Polskie społeczeństwo tyje na potęgę, a co za tym idzie, stajemy się słabi i chorzy.

Aktywność fizyczna jest nam niezbędna!

Dlatego tak ważna jest profilaktyka i promowanie nie tylko aktywności fizycznej ale i uprawiania sportu, nawet na poziomie amatorskim. Niestety, jak ze wszystkim, mamy tendencję do przeceniania swojej aktywności fizycznej. Jeśli bolą nas nogi ze zmęczenia, bo chodziliśmy po galerii handlowej, to oczywiście była aktywność, ale dyskomfort pojawia się ponieważ nasza ogólna kondycja fizyczna jest w kiepskim stanie. Jeśli czytasz te słowa, prawdopodobnie jesteś w jakimś stopniu związana/związany z Lepszym Klubem. Prawdopodobnie jesteś osobą aktywną i sprawną na tyle, żeby regularnie ćwiczyć. Możesz nawet pomyśleć, że ten problem w ogóle Cię nie dotyczy, jednak to nieprawda. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli uprawiasz jakiś sport, twoją pasją jest np. bieganie czy rower, otaczasz się w dużej mierze ludźmi podobnymi do ciebie. A to trochę zniekształca rzeczywistość. Wokół nas jest mnóstwo osób, które nigdy nie ćwiczyły, nie biegały, nie jeździły na rowerze, a i zwykły długi spacer jest problemem. Możemy oczywiście powiedzieć, że to nie moja sprawa – niech każdy decyduje o sobie, ale co jeżeli te osoby są ci bliskie? Przecież bardzo często są to nasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy przyjaciele. Czy nie chciałbyś dla nich jak najlepiej?

Nie musisz ćwiczyć.

Jeśli masz obok siebie osoby, które się nie ruszają (w sensie żyją, ale mało aktywnie ☺ ) lub jeśli to Ty jesteś taką osobą, naprawdę nie musisz ćwiczyć.  Na początek wystarczy zwykły spacer, jednak warto go powtórzyć kilka razy w tygodniu. Nasz organizm, nasze ciało, jest stworzone do ruchu. To nasz styl życia sprawia, że tego nie wykorzystujemy.

Nie musisz ale powinieneś ćwiczyć.

Każdy powinien. Planowana aktywność fizyczna, poza oczywistymi korzyściami dla zdrowia, pomaga w organizacji dnia, uczy systematyczności i cierpliwości. Nie szukając daleko, na zajęcia w Lepszym Klubie uczęszczają osoby, które pracują, uczą się, mają domy, rodziny, dzieci. To wymaga oczywiście trochę chęci i determinacji ale jest jak najbardziej możliwe. Tym bardziej, że grafik zajęć obejmuje praktycznie cały dzień. Idąc dalej, zajęcia w Klubie, dają Ci zysk w postaci bezpiecznych treningów pod opieką trenera, z odpowiednio dobranym celem, ciężarem czy intensywnością. Ćwiczenia w niewielkiej grupie sprzyjają podbudowywaniu się, motywowaniu i budowaniu relacji. To też okazja do zmiany otoczenia i poznania ludzi, którzy regularnie uczęszczają na treningi i „nakręcają” się nawzajem.

Podsumowując.

Każda podejmowana aktywność fizyczna jest dobra i służy nam w zachowaniu zdrowia i sprawności.  Warto jest mieć na uwadze, że przy obecnym stylu życia, który wręcz zmusza nas do siedzenia, możemy zrobić coś #lepiej.  Nie musisz być zawodowym sportowcem, żeby uprawiać sport i bawić się nim. Systematyczne podejmowanie aktywności, treningi - nawet te w amatorskim wykonaniu, mogą okazać się dla nas lekarstwem, a na pewno są profilaktyką. Na co dzień widzę przemiany osób, które mam przyjemność trenować. To nie tylko zrzucenie kilku lub kilkunastu kilogramów. To zmiana nastawienia, podniesiony poziom energii, lepsze samopoczucie. Widzę osoby, które przychodząc na pierwszy trening nie potrafiły zrobić przysiadu czy podnieść ręki w pełnym zakresie ruchu, a po kilku tygodniach robią to bez problemu dokładając ciężar.

Dbając o siebie, dbasz o swoich najbliższych i możesz dać im też jasny dowód na to, że zmiana na #lepsze jest możliwa. Powodzenia!

Damien Orzechowski


(1) Sponsoring Monitor 2022, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2023

Previous
Previous

Magia CrossFit

Next
Next

80 | 20